دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859   شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب 44153186 شعبه شمال 26721443  
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

امروزه ماشین ظرفشویی سامسونگ، به عنوان یکی از پرکاربرد­ترین لوازم خانگی به شمار می­رود. لوازم برقی در بعضی مواقع دچار اختلالات فنی می‌شوند، که نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات دارند. ماشین ظرفشویی هم از این قاعده مستثنی نیست. یکی از مشکلات متداول این دستگاه، روشن نشدن یا کار نکردن آن است. ما در این مقاله به بررسی دلایل کار نکردن ظرفشویی برند SAMSUNG می­پردازیم.

ماشین ظرفشویی سامسونگ
معیوب بودن قفل درب ظرفشویی سامسونگ

معیوب بودن قفل درب دستگاه می­تواند یکی از دلایل کار نکردن آن باشد. در هنگام شستشو، درب ظرفشویی باید کاملا بسته باشد تا مانع بیرون ریختن و نشت آب شود. از طرفی سوئیچ قفل درب، برق پنل کنترل ماشین را تامین می­کند، پس نه تنها قطعات باید سالم باشند بلکه باید تنظیم شده و کاملا بسته شوند تا برق را به پنل کنترل برسانند. برای مطمئن شدن از سالم بودن قطعات قفل درب، ابتدا باید آنها را باز کرد. پس از جدا کردن قفل، مولتی متر را به پایانه­های سوئیچ قفل متصل کنید و قطعات را از لحاظ فنی چک کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعمیر و یا قفل درب ماشین ظرفشویی را تعویض کنید.

پیشنهاد مطالعه: مشکلات رایج گوشی Samsung Galaxy S20 FE 2022

خراب شدن تایمر الکترونیکی دستگاه

بعد از اطمینان حاصل کردن از سالم بودن قفل درب ظرفشویی، باید به بررسی قطعه تایمر الکترونیکی بپردازید. مکانیزم تایمر در روند شستشو به ترتیب در جهت تامین برق موتور پمپ، شیر ورودی آب، مدار گرم کننده یا هیتر و در نهایت موتور پمپ تخلیه است. بی­صدا بودن پمپ تخلیه آب در این شرایط، نشان دهنده خراب بودن تایمر الکترونیکی دستگاه است. تایمرها معمولا به دو مدل دستی و الکترونیکی طراحی می­شوند که از یک­سری اتصالات و یک موتور کوچک تشکیل شده­اند.برای بررسی تایمر باید اتصالات اکترونیکی آن را که در پشت پنل کنترل بالای درب ماشین ظرفشویی SAMSUNG قرار دارد را توسط مولتی متر کنترل کنید.

حتما بخوانید   8 راه رفع خرابی برنامه دوربین گوشی سامسونگ

از کار افتادن فیوز حرارتی

ظرفشویی­های که در فناوری آنها از تایمر الکترونیکی استفاده شده است، جهت محافظت از برد کنترل دستگاه از فیوز حرارتی استفاده می­کنند. فیوز حرارتی معمولا در قسمت بالای مجموعه برد اصلی قرار گرفته و وقتی جریان برق بین اتصالات مثبت و منفی در حرکت است، مکانیزم برد فعال می­شود. در این حالت اگر فیوز دچار اختلال شود، برد اصلی از کار می­افتد و ظرفشویی با اینکه در حالت روشن قرار دارد اما کار نمی­کند. برای بررسی فیوز حرارتی ابتدا باید دستگاه را از برق جدا کنید، سپس فیوز را با استفاده از مولتی متر مورد آزمایش قرار دهید و در صورت لذوم باید قطعه را تعویض کنید.

ماشین ظرفشویی سامسونگ

معیوب بودن سلکتور ماشین ظرفشویی سامسونگ

سلکتور یا سوئیچ انتخابی قطعه­ای است که در انتخاب روند چرخه شستشو در ظرفشویی سامسونگ استفاده می­شود. اگر قطعه سلکتور دچار نقص شود و یا دکمه­ها معیوب باشند، می­تواند علت روشن نشدن دستگاه باشد. برای آزمودن سوئیچ انتخابی ابتدا از سالم بودن دکمه­ها مطمئن شوید، سپس با مولتی متر سلکتور و اتصالات آن را ببرسی کنید. سوئیچ انتخابی روی کنترل پنل قرار گرفته ۲است، برای دسترسی به این قطعه باید صفحه داخلی درب ظرفشویی را باز کنید.

 معیوب بودن رله استارت موتور

شرکت SAMSUNG در بعضی از مدل­های ماشین ظرفشویی خود قطعه­ای به نام رله استارت به کار می­برد که وظیفه دارد تا زمان به کار افتادن موتور اصلی، برق سیم پیچ استارت موتور را تامین کند. در حالی که اطمینان دارید، برق از مدار کنترل به موتور پمپ اصلی می­رسد، امکان دارد که قطعه رله استارت متور دچار عیب یا نقصی شده باشد. برای مطمئا شدن از عملکرد صحیح آن باید اتصالات این قطعه را بر اساس نمودار­های پیچی و دستورالعملهای موجود با استفاده از مولتی متر بررسی کرد. به خاطر داشته باشید که محل نصب رله استارت، معمولا در کنار موتور ظرفشویی است.

حتما بخوانید   نحوه تمیز کردن هد چاپ برای کارایی بهتر جوهر

شاید این مقاله را دوست داشته باشید: تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی 

از کار افتادن موتور محرک در ظرفشویی سامسونگ

موتور محرک در ماشین ظرفشویی، جریان آب در دستگاه را هدایت می­کند. این قطعه انرژِی لازم خود را از طریق تایمر الکترونیکی تامین می­کند. اگر تایمر مشکلی نداشته باشد و جریان برق نیز به درستی عمل کند، در این شرایط موتور محرک دچار اختلال شده و از کار می­افتد. زمانی که ماشین ظرفشویی صداهای ناهنجار تولید کند، بیانگر خرابی در متور محرک است و باید توسط مولتی متر بررسی شود و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض شود.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با علت­های اصلی کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ و نحوه بررسی آنها و مشخصات قطعات دستگاه آشنا کنیم. پیشنهاد می­کنیم زمانی که متوجه بروز هرگونه مشکل در ماشین ظرفشویی برند SAMSUNG خود شدید، با متخصصین ما تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت برای تعمیر دستگاه شما اقدام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شانزده =