نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پ 145، طبقه 5، واحد 18- مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ- تماس: 66097851 (7 خط), 66030825-021

دفتر مرکزی: 66097851     مرکز تعمیرات: 66097859   شعبه شرق :77978135   شعبه هفت تیر: 88836102   شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب 44153186 شعبه شمال 26721443  
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

۲۰ توصیه برای افزایش عمر مفید تلویزیون

نگهداری از تلویزیون‌ها نیز همچون سایر دستگاه‌های الکترونیکی و لوازم برقی خانگی، بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. توجه به این استانداردها و نکات توصیه شده از سوی کمپانی سازنده و کارشناسان تعمیر تلویزیون، علاوه بر افزایش عمر مفید تلویزیون، افزایش کیفیت تصویر آن را نیز در پی خواهد داشت.

باید توجه داشت که در نگهداری از تلویزیون، علاوه بر گردگیری های به موقع و نظافت گاه به گاه این دستگاه، می‌بایست مواردی چون انجام صحیح تنظیمات تلویزیون، نصب درست و اصولی، رعایت موارد ایمنی و مواردی از این دست را نیز مدنظر قرار داد. در ارتباط با تلویزیون، توجه داشته باشید که منظور از عمر مفید، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا روشنایی تلویزیون شما به نصف مقدار اولیه‌اش برسد.

در واقع تلویزیون شما پس از سپری کردن عمر مفید هنوز قابل‌استفاده است، ولی روشنایی آن کمتر می‌شود. البته از آنجایی که تلویزیون‌های امروزی روشنایی بالایی دارند، حتی پس از سپری شدن عمر مفیدشان، باز هم عملکرد خوب و قابل‌قبولی خواهند داشت. در بخش‌های آتی ۲۰ روش از کارامدترین روش‌های موجود جهت افزایش عمر مفید تلویزیون با شما کاربران گرامی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

افزایش عمر مفید تلویزیون

اگر چه در دفترچه‌های راهنمای تمامی تلویزیون‌ها، روشهایی برای نگهداری بهتر و افزایش عمر مفید دستگاه تلویزیون ذکر شده است اما علاوه بر این موارد، برخی اصول ابتدایی و کلی در ارتباط با کلیه تلویزیون های هوشمند و البته قدیمی وجود دارد که می توان آنها را در مورد تمامی تلویزیون ها بکار برد. در این بخش برآنیم تا ۲۰ توصیه مهم برای افزایش عمر مفید تلویزیون را با شما کاربران گرامی به اشتراک بگذاریم.

 1. اولین نکته در ارتباط با نگهداری از تلویزیون دمای محلی است که تلویزیون در آن قرار داده می شود. این محل می بایست دور از سرما یا گرما باشد.
 1. توصیه می‌شود از قرار دادن تلویزیون در مکان های پر رفت و آمد خودداری شود.
 1. شرایط آب وهوایی مکانی که تلویزیون در آن وجود دارد می بایست ثابت و متعادل باشد، زیرا نوسان شدید در دمای هوا باعث از بین رفتن سیستم های داخلی تلویزیون می شود.
 1. احتیاط های لازم جهت پیگشیری از ورود ضربه های سخت به دستگاه را بجا آورید. با توجه به ظرافت های ساختاری دستگاه های تلویزیون – به ویژه تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی- باید مراقب ضربه خوردن های این دستگاه ها باشید. آسیب دیدگی این دستگاه‌ها و وارد شدن ضربه های سخت به صفحه نمایش این دستگاه ها باعث نابودی یک پیکسل یا سوختن لامپ تلویزیون می شود.
 1. در صورت نیاز به دریافت سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر و بهسازی قطعات تلویزیون صرفاً به نمایندگی های مجاز تعمیر تخصصی تلویزیون مراجعه نمایید.

نکته:

 1. نکته قابل ذکر دیگر جهت افزایش عمر مفید تلویزیون، رعایت نکات مرتبط با نگهداری صحیح از ریموت آن است. از آنجا که بسیاری از دستورهای کاربر توسط ریموت به پنل دستگاه داده می شود بنابراین آسیب این بخش از دستگاه سبب ناکارآمدی کل دستگاه می شود. جهت نگهداری صحیح از ریموت بهتر است مکان خاصی را جهت قراگیری آن انتخاب و تعبیه نمایید. بعلاوه این دستگاه را از دسترس کودکان دور نگهدارید تا بدل به وسیله ای برای بازی آنها نشود.
 1. گردگیری و تمیز کردن تلویزیون نیز می بایست به گونه ای انجام شود که سبب آسیب رساندن به صفحه نمایش و سایر بخش های این دستگاه نشود. دقت داشته باشید که هیچ گونه آب یا ماده شوینده‌ای نباید به صفحه نمایش تلویزیون اسپری شود.

توجه به این نکته در نگهداری از تلویزیون سبب افزایش عمر مفید تلویزیون و کارآمدی بالای آن می گردد. توصیه کارشناسان تعمیر تلویزیون آن است که برای پاک کردن صفحه نمایش از دستمال های مخصوص که معمولا درون جعبه تلویزیون هستند، استفاده کنید.

 1. جهت تمیز کردن قاب موجود در اطراف پنل دستگاه همیشه از دستمال های میکروفایبر به همراه چند قطره آب استفاده کنید. شما همچنین می توانید از هوای فشرده برای خارج کردن گرد و خاک از میان درزهای میان استفاده کنید. (به میزان فشار هوای مورد استفاده دقت کنید).
 1. از قرار دادن اشیاء سنگین برروی دستگاه یا کابل های برق خودداری کنید. این کار منجر به آتش سوزی و شوک الکتریکی می شود.

دیگر راهکارهای افزایش عمر مفید تلویزیون

 1. از به کار بردن سه راهی برق غیرمجاز خودداری کنید. این کار منجر به افزایش حرارت و آتش سوزی می شود.
 1. از بکارگیری یا نگهداری اشیاء قابل اشتعال در نزدیکی دستگاه خودداری کنید زیرا احتمال انفجار/ اشتعال یا آتش سوزی براثر بی دقتی در استفاده از مواد قابل اشتعال وجود دارد.
 1. جهت حفظ صحیح دستگاه و نگهداری از تلویزیون از پاشیدن آب برروی دستگاه یا تمیز کردن آن با مواد قابل اشتعال (تینر یا بنزین) خودداری کنید. این کار احتمال آتش سوزی یا شوک الکتریکی را بالا می برد.
 1. کارشناسان تعمیر تلویزیون تأکید دارند که در هوای طوفانی و رعد و برق از دست زدن به تلویزیون یا آنتن خودداری نمایید زیرا احتمال شوک الکتریکی وجود دارد.

نکته:

 1. در هنگام نشتی گاز به پریز دست نزده و پنجره ها را برای تهویه هوا باز کنید زیرا احتمال آتش سوزی براثر جرقه وجود دارد.
 1. در شرایطی که ذکر خواهد شد–یعنی وارد آمدن ضربه به دستگاه، معیوب شدن دستگاه، ورود اجسام خارجی به داخل دستگاه، انتشار بو یا دود غیرعادی از دستگاه- دوشاخه دستگاه را بلافاصله از پریز بیرون کشیده و با مرکز خدمات تماس بگیرید. در غیر اینصورت منجر به آتش سوزی یا شوک الکتریکی می شود.
 1. جهت نگهداری و افزایش عمر مفید تلویزیون آن اگر برای مدت زمان طولانی از دستگاه استفاده نمی کنید دوشاخه را از پریز بیرون بکشید.
 1. تجمع گرد و خاک منجر به آتش سوزی یا تضعیف عایق و در نتیجه منجر به نشتی، شوک الکتریکی و آتش سوزی می شود. از وارد کردن فشار به پانل توسط دست یا اشیاء تیز نظیر ناخن، مداد یا خودکار خودداری کنید چرا که مخدوش می شود.
 1. از دست زدن به صفحه یا قرار دادن انگشتان برروی آن برای مدت زمان طولانی خودداری کنید. چرا که ممکن است اثرات کوتاه مدتی برروی صفحه ایجاد نمایند.
 1. در فواصل زمانی ۲ تا ۳ ساعت تلویزیون را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یا حداقل به مدت زمانی که با محیط هم دما شود خاموش کنید.
 1. نکته آخر در باب نگهداری و افزایش عمر مفید تلویزیون آنکه بجای استندبای کردن تلویزیون، آن را کاملاً خاموش کنید. زیرا برخی قطعات تلویزیون حتی در زمان استندبای نیز مرتباً در حال کار هستند و این موضوع سبب استهلاک دستگاه می‌گردد. (بجای جداسازی سیم برق در تلویزیونهای LED و LCD می توانید از سیم های رابط دارای کلید قطع برق استفاده کنید).

تعمیر تلویزیون در محل

اگر تلویزیون مورد استفاده شما، به هر دلیل، دچار اختلال و خرابی شده است و نیاز به تعمیر دارد، پیشنهاد ما به شما استفاده از سرویس تعمیر تلویزیون در محل است. دلیل این پیشنهاد آن است که تلویزیون ها به دلیل ابعادی که دارند، برای جابجایی و حمل و نقل، شرایط خاصی را می طلبند. برای مثال، برخی از تلویزیون ها به دلیل ابعادی بالایی که دارند، در وسایل نقلیه عادی جا نمی شوند و نیاز به ماشین های مخصوص حمل بار دارند.

صرف‌نظر از این موضوع، آنچه که تعمیرات تلویزیون در محل را، اولویت می بخشد، امکان آسیب تلویزیون در حین جابجایی و انتقال آن به تعمیرگاه است. بنابراین جهت آسودگی خود و نیز پیشگیری از ورود آسیب های دوچندان به دستگاه، بهتر است ایرادات ایجاد شده در تلویزیون را با استفاده از سرویس تعمیرات تلویزیون در محل رفع نمایید. در این سرویس، تعمیرکاران، خود در محل مورد نظر، حاضر گشته و اقدامات مورد نیاز جهت تعمیر تلویزیون را آغاز می نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 11 =